Ať se lymfa rozproudí - Jak se trvale zbavit celulitidy

Lymfatický systém se skládá ze sítě lymfatických kapilár zakončených chlopněmi, dále z lymfatických uzlin a z lymfatických orgánů - sleziny a brzlíku.

Systém proudění lymfy organismem přitom zhruba odpovídá pohybu krve v žilách. Smršťováním svalstva je míza cévami vedena k srdci a poklesem vnitřního tlaku hrudníku je do něj nasávána.

Pokud chcete obnovit a zvýšit oběh lymfy, doporučujeme začít správnou lymfatickou masáží. Lymfatický systém totiž nemá svoji pumpu. Jestliže nepracuje nebo je jeho činnost zpomalena, zůstávají zbytky látkové výměny v tkáních.

Tukové buňky pak zvětšují svůj objem, vytvářejí se tukové polštářky, pomerančová kůže (celulitida) a otoky.

Pomocí cíleného masážního tlaku a směru je možné lymfu aktivovat a dosáhnout odplavení škodlivin z těla ven.

Co je lymfomasáž?

Lymfomasáž je vlastně nepřesný (lidový) výraz pro lymfodrenáž. Masáž totiž působí jen na kůži, ale lymfodrenáž nachází uplatnění v působení na kůži a podkoží.

Jedná se o techniku, která napomáhá transportu lymfy z periferie k centru, kdy se lymfatické cesty příliš velkým tlakem utlačují a transport lymfy je ztížen nebo dokonce znemožněn.

Tato technika je dnes velmi populární, ale není to jen záležitost dnešní doby. Dříve se však považovala za nevědeckou a proto se kurzy správné lymfodrenáže mohly uskutečnit až po roce 1989.

Manuální nebo přístrojová?

Při léčbě závažnějších případů se doporučuje obě metody kombinovat. Pokud ale chceme působit spíše preventivně nebo kosmeticky (pocit těžkých nohou, premenstruační otoky, únava po sportním výkonu ...), je na zvážení, jakou metodu zvolit. Je to spíše o vnitřním pocitu.

Manuální je náročnější a řeší spíše lokální problémy. Lidská ruka dokáže respektovat odlišnosti určité oblasti a ošetří právě potřebné místo velmi kvalitně a specificky.

Přístrojová lymfodrenáž probíhá dle určitého předem naprogramovaného schématu na kartě přístroje, respektuje všechna pravidla a potřeby, ale nedokáže se specificky věnovat určité potřebné partii.

Více informací o celulitidě najdete v článku Zatočte s dolíčky

Základem ale zůstává strava!

Ano! Pokud chcete v léčbě i prevenci celulitidy dosahovat efektivních výsledků, je potřeba upravit si svůj jídelníček.

To ale neznamená jíst jen zeleninu a dostatečně pít! Správný jídelníček musí obsahovat všechny živiny ve správném poměru (a to i vzhledem k jednolivým jídlům).

A co je nejdůležitější: takový jídelníček musí chutnat, bavit a být jednoduchý. A vždy jen pro Vás! Jak takový jídelníček vypadá najdete na Moje zdravé hubnutí