Co je vlastně diabetes?

Diabetes mellitus je závažné chronické onemocnění, kterým bude podle odborníků v budoucnu postižen každý desátý člověk v naší zemi a to bez ohledu na věk.

Téměř devadesát dvě procenta pacientů s diabetem trpí cukrovkou 2.typu. Při ní nespočívá porucha v samotné tvorbě inzulinu, ale ve snížené citlivosti tkání na inzulin.

Klíčem k životu s diabetem je zdravá životospráva, která v sobě zahrnuje mnoho režimových opatření, jež by neměl dodržovat jen nemocný, ale i jeho nejbližší rodina.

Hlídejte si dlouhý cukr

Jedním z nejdůležitějších vyšetření je pro pacienta i lékaře takzvaný dlouhý cukr, tedy glykovaný hemoglobin.

Jde o důležité laboratorní vyšetření, které lékaři umožňuje posoudit dlouhodobou kompenzaci cukrovky i riziko rozvoje komplikací tohoto onemocnění.

Toto vyšetření přináší informaci o hladině cukru v krvi za delší období, nelze je proto zkreslit krátkodobou dietou.

U zdravého člověka se hodnota glykovaného hemoglobinu pohybuje v rozmezí od 2,8 do 4,0%, dobře léčený diabetik 2. typu má hodnotu vyšší.

Desatero diabetika

1. Pravidelně cvičte

2. Pečujte o své nohy

3. Dodržujte jídelníček a jezte v pravidelných a malých dávkách

4. Hlídejte si správnou tělesnou hmotnost

5. Pravidelně choďte ke svému lékaři (nechte si měřit dlouhý cukr)

6. Hlídejte si výši krevního tlaku

7. Mějte správnou hladinu krevních tuků

8. Nekuřte a vyhýbejte se alkoholu

9. Vyhýbejte se stresu

10. Snižte příjem živočišných tuků, sacharidy přijímejte v rozumné míře


Z výše uvedeného tedy vyplývá, že základem k udržení optimální hodnoty glykemie je jídelníček, který obsahuje nejen správný příjem kalorií, ale hlavně tuků, bílkovin a sacharidů.

Sestavit jídelníček diabetika je opravdu obtížné. Měl by splňovat nejen požadavky pro optimalizaci hladiny glykemie, ale zároveň podporovat zdraví a minimalizovat negativní projevy diabetu.

Potřebujete si upravit či stabilizovat hladinu glykemie, ale nevíte, jak si svůj jídelníček správně sestavit, aby splňoval zdravotní kritéria, ale zároveň obsahoval chutná jídla?

Ukážeme Vám, že i jídelníček diabetika (který může být zároveň zaměřen i na snížení váhy) může být jednoduchý, zdravý, ale být sestaven ze zdravých, chutných a jednoduchých jídel.

Více na: Jídelníček pro diabetiky